Zajímavosti z Boubína

Boubín

Hora Boubín

Boubín

Hora Boubín leží ve výšce 1362 m.n.m. a je pátým nejvyšším šumavským vrcholem. Spolu se sousedícím Bobíkem tvoří charakteristickou siluetu Šumavy. Výchozí bod k dozažení vrcholu je Kubova Huť, odkud vede nejkratší cesta dlouhá asi 5 km. Druhý přístup je ze Zátoně, kolem Boubínského jezírka. Další trasy potom vedou z obce Včelná pod Boubínem nebo z Volar. Ať už si vybrete jakoukoli cestu a projdete Boubín křížem krážem, nikdy Vám nezevšední. Pokaždé Vás obdaruje novými dojmy a vypudí z duše starosti. Vstup do tohoto zeleného království znamená objetí ztraceného syna vřelou náručí matky Přírody.

Boubínský prales

Přírodní rezervace

Boubínský prales

Boubínský prales je od roku 1858 třetí nejstarší českou přírodní rezervací a zároveň největší nedotčenou plochou původního lesa ve střední Evropě. Vždy býval domovem nesčetného počtu zvěře, ptactva, drobných hlodavců a hmyzu. Soustavným lovením divoké zvěře tu došlo k jejímu úplnému vyhubení. Nejvíce se to projevilo mezi rokem 1794, kdy tu byl zastřelen poslední rys a rokem 1874, tehdy byl zastřelen poslední šumavský vlk. S nimi zde lidé vyhubili i divoké kočky a medvědy. Přírodní krásy Boubínského pralesa doplňuje pestrá paleta květin. A i když jsou na pohled všechny krásné, vyskytují se zde i jedovaté rostliny jako lýkovec, vraní oko a rulík zlomocný. Každá roční doba propůjčuje Boubínu své kouzlo. Jarní tóny zeleně, vůně čerstvé pryskyřice v parných letních dnech, barvami hýřící podzim a běloskvoucí háv vytvářející zimní pohádku dělají z Boubínského pralesa nezapomenutelný zážitek, který si budete chtít zopakovat.

Boubínské jezírko

Přírodní rezervace

Boubínské jezírko

Boubínské jezírko se skrývá v jihovýchodní části Boubína a je prvním odpočinkovým místem na turistické stezce vedoucí ze Zátoně. Jezírko bylo umělě vytvořeno roku 1836. O dva roky dříve byla v Lenoře založena Janem Meyerem, později světoznámá, sklárna. Pro její potřeby posloužilo právě boubínské jezírko, díky kterému se mohlo plavit dřevo z Boubína až do Lenory. S rozlohou 37 ha nepatří mezi největší šumavská jezera. Stejně jako ostatní, má ale i boubínské jezírko svůj tajemný půvab.

Král smrků

Padlý velikán

Král smrků

Král smrků byl největší chloubou a dominantou boubínského pralesa. Tento velikán padl v roce 1970 po více jak 400 letech své lesní vlády. Tehdy byl prales volně přístupný. A právě vysoká navštěvovanost a neukázněnost turistů společně s dalšími přírodními vlivy zapříčinila konec Krále smrků. Dnes už je jádro pralesa před veřejností uzavřeno a uchráněno. I přesto ale Boubín nabízí kilometry stezek, vyhrazených jeho návštěvníkům a z nich dechberoucí podívanou.

Nákupní košík